بره موم 2017-11-11T19:38:53+00:00

 

بره موم

ماده‌ای را که زنبورعسل از شیره درختان، روی برگ یا ساقه و کناره‌ی گل‌ها با شیره‌های خاص تهیه می‌کند بره موم می‌نامند. از این ماده به‌منظور ضدعفونی کردن محیط تخم‌گذاری ملکه و کندو استفاده می‌شود. همچنین درزهای کندو را برای جلوگیری از ورود حشرات موذی و میکروب‌ها با بره موم می‌پوشانند

ما نیز می‌توانیم از این ماده گران‌بها برای درمان بیماری‌های قارچی و عفونت‌های رحم، پوست، معده، روده و… استفاده کنیم

بره موم حاوی حدود ۵۰ درصد صمغ یا رزین گیاهان، ۳۰ درصد موم ۱۰ درصد اسیدهای چرب ضروری، ۵ درصد گرد گل و ۵ درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامین‌ها و عناصر معدنی مانند: نقره، سدیم، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیوم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع‌آوری و روش تولید آن متفاوت است.

شکل و فرم بره موم

بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبورعسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود.

طربقه مصرف بره موم

بره موم به صورت حبه‌های کوچک قاببل بلعیدن تهیه شده است . که می‌توان روزانه یک عدد از آن را  مثل قرص با آب  بخورید . یا در صورت تمایل آنرا بجوید.

مصرف بره موم به‌تنهایی با معده پر توصیه ‌می‌شود (نیم ساعت بعد از مصرف عسل).

مقدار مصرف بره موم

برای کودکان نیم تا یک گرم و بزرگ‌سالان یک تا سه گرم در روز است. مصرف روزانه یک تا دو گرم در درازمدت موجب طول عمر و مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌ها خواهد شد.

همیچنین می‌توانید از اکسیر جوانی یکی از محصولات منحصر به فرد ما که شامل مقادیری بره موم می‌باشد استفاده کنید .

بسته بندی بره موم 

بره موم های موجود در این سایت از مرغوب‌ترین محصولات موجود تهیه شده و در بسته بندی‌های ۴۵ گرمی آماده شده است .

کاربرد آرایشی

کاربردهای پوستی و آرایشی امروزه متداول‌ترین مصارف برای بره موم و عصاره‌های آن می‌باشند. اثرات آن روی ترمیم و نوسازی بافت کاملاً بررسی گردیده است.

بره موم همراه با خواص باکتری کشی و قارچ کشی خود، فواید بسیاری در کاربردهای مختلف در مواد آرایشی فراهم می‌آورد.

بسیاری از ویژگی‌های مفید بره موم شامل:   فعالیت‌های ضد باکتری، ضد قارچی، ضدویروسی، ضد جوش سروصورت، ضدالتهاب و ضد اکسیداسیون به‌علاوه ترمیم زخم‌ها، تحریک جریان خون و مخاط و اثرات بی‌حسی موضعی آن می‌باشند. سمیت کم و سازگاری خوب آن با پوست نشان داده‌شده است. ولی بایستی در نظر داشت که به‌صورت جزئی عکس‌العمل‌های حساسیت‌زا را دارا است.

بره موم اصولاً به‌عنوان یک عامل ضد بو و پاک‌کننده پوست استفاده می‌شود. البته به‌عنوان یک نگاه‌دارنده و محافظت‌کننده هم کاربرد دارد.

برخی از کاربردهای بره موم در مواد آرایشی 

عامل ضد باکتریایی ، ضد بوها و ضد عرق‌ها ، عامل مشابه sebum و ضد پوست‌اندازی و شوره سر ، شامپوها و لوسیون‌های مو، عامل ضد میکروبی و ترمیم دهنده ، فرآورده‌های پس از اصلاح صورت ، عامل ضد تحریک و ضد باکتری ، ضد جوش صورت ، دهان‌شوی‌ها و خمیردندان‌ها ، نگه‌دارنده ، کرم ضد پیری

روش تولید بره موم  به‌وسیله‌ی زنبور

زنبور ابتدا تکه‌های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به‌وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می‌کند و سپس آن‌ها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می‌دهد و درنهایت به‌وسیله‌ی آرواره‌ها و به کمک پاها حبه‌ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می‌نماید.

مصارف بره موم در کندو

بره موم به‌عنوان ماده‌ی ضدعفونی‌کننده و عاملی مؤثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماری‌ها در کندو محسوب می‌شود. بره موم در محل ورود زنبوران به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این‌که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالاً می‌تواند نقش ضدعفونی‌کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نماید.

همچنین پر کردن شکاف‌ها، تنگ کردن سوراخ‌های تهویه، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، ترمیم شکستگی‌ها، جلا دادن و ضدعفونی کردن جدار داخلی کندو و قاب‌ها، محکم کردن محل اتصال قاب‌های عسل به کندو و به یکدیگر از دیگر کاربردهای بره موم است.

مصارف دارویی بره موم شامل

مداوای قلب و عروق (کم‌خونی)، دستگاه تنفسی (به علت بیماری‌های عفونی مختلف)، مراقبت دندان، پوستی (ترمیم بافت زخم‌ها، اگزما، التیام زخم به‌ویژه زخم‌های سوخته، ناخوشی قارچی)، بیماری‌های عفونی (غشاء مخاط و زخم‌ها)، مداوای سرطان، تقویت و بهبود دستگاه دفاعی بدن، دستگاه هاضمه (زخم‌ها و عفونت‌ها)، حفاظت و تقویت کبد و بسیاری دیگر می‌باشند.

این ماده خارق‌العاده خواصی شامل اثر ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی، ضدپوسیدگی دندان دارد، همچنین به‌عنوان، بهبوددهنده اختلالات دهان و لثه، کاهش‌دهنده فشارخون کاربرد دارد.