بهترین دارو برای درمان جوش صورت ( قسمت اول )

بهترین دارو برای درمان جوش صورت چیست ؟ به‌احتمال‌زیاد می‌دانید که عسل طبیعی کاربردهای بسیار مختلفی در تغذیه ما دارد .
این خوراکی منحصربه‌فرد که خداوند در قرآن از آن به‌عنوان شفا یاد نموده است علاوه بر خوراکی، کاربردهای بسیار متنوعی دارد.
امیدوارم بتوانم اطلاعات کاربردی و مناسبی را در این باره از این طریق با شما به اشتراک بگذارم.

درمان جوش صورت

تاریخچه

قرن‌هاست که مردم عسل طبیعی رابه‌عنوان ماسک صورت برای درمان جوش‌ صورت ، جای زخم‌ها و لکه‌ها استفاده می‌کنند . برای این کار دستورالعمل‌های متفاوتی وجود دارد و ما در این مطلب به جنبه‌های مختلفی از این درمان می‌پردازیم.

اگر شما می‌خواهید درمان با مواد طبیعی و بی‌ضرر را برای رفع جوش‌های صورت خود استفاده کنید و یا اگر درمان‌های شیمیایی برای رفع جوش‌های صورت شما به‌خوبی پاسخ نداده است و می‌خواهید بدون تحمل رنج استفاده از قرص‌های تلخ و یا استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف که اغلب شامل مقداری وازلین مخلوط با عطر و رنگ مصنوعی، مقداری سفیدکننده ملایم و مقداری آنتی‌بیوتیک است، خلاص شوید، استفاده از ماسک‌‌ عسل یک درمان خانگی بسیار محبوب برای رفع جوش‌های صورت است.

مواد شیمیایی قوی موجود در روش‌های کلاسیک می‌توانند بر روی پوست شما رسوب کنند و یا اینکه ممکن است اثرات جانبی ناخوشایندی را بر روی بدن شما ایجاد کنند. البته شما می‌توانید ماسک عسل را همراه با روش‌های درمان کلاسیک استفاده کنید و این‌ها هیچ‌گونه تداخلی با یکدیگر ندارند. باوجوداین، قبل از اینکه درمان خود را با ماسک عسل شروع کنید، بهتر است علت ایجاد و وجود جوش‌های ناخوشایند روی صورت خود را بدانید تا بفهمید ماسک عسل چگونه به رفع آن‌ها کمک می‌کند.

دلایل ایجاد جوش صورت

آکنه یا جوش صورت تقریباً یک مشکل جهانی است که هرکسی در زندگی خود دیر یا زود به‌نوعی از آن (خفیف یا شدید) مبتلا می‌شود. جوش صورت یا آکنه از مسدود شدن غدد سباسه (غدد چربی پوست) ایجاد می‌شود. مسدود شدن آن‌ها به هر دلیلی ازجمله گردوغبار یا پوست‌های کنده‌شده و یا عوامل دیگر می‌تواند باشد.

جوش صورت همچنین می‌تواند به خاطر تغییرات هورمونی بدن در سال‌های نوجوانی و ورود به دوره بلوغ ایجاد شود.
تغییرات هورمونی باعث تولید مقادیر ناگهانی مقدار زیادی سبوم (ترشح غدد سباسه) می‌شود و به همین دلیل آکنه در دوران نوجوانی بسیار شایع است.
هنگامی‌که منافذ پوست مسدود می‌شوند سبوم نمی‌تواند خارج شود و در زیر پوست انباشته، متورم و قرمز می‌شود. پس افزایش ناگهانی سبوم باعث مسدود شدن منافذ غدد چربی می‌شود.
درحالی‌که قبلاً به‌ملایمت این مواد از منافذ پوست خارج می‌شد و باعث نرمی و شادابی پوست می‌شد اما با مسدود شدن منافذ آن وضعیت نا به هنجاری ایجاد می‌کند
اما کار به همین‌جا ختم نمی‌شود و تجمع چربی‌ها و تمیز نشدن آن‌ها، این مناطق را مستعد جمع شدن میکروب‌ها می‌کند و یک چرخه معیوب ایجاد می‌شود.
منافذ تبدیل به لکه‌های قرمز، خارش‌دار و دردناک متورمی می‌شود که منظره‌ای نامطلوب دارد؛ و بدتر همه اینکه بعد از خوب شدن نیز جای آن‌ها به‌صورت لکه‌های تیره‌ای باقی مِهم‌اند.

درمان آکنه یا جوش صورت

اکنون‌که دلایل ایجاد جوش صورت را فهمیدید، زمان علاج آن رسیده است. ازآنجایی‌که آکنه از مسدود شدن منافذ غدد چربی پوست و عفونت ایجادشده، به‌طور منطقی علاج آن پاک‌سازی و باز کردن آن منافذ و سپس رفع عفونت آن‌هاست.

در این زمان ماسک عسل به کمک شما می‌آید. ماسک عسل نه‌تنها منافذ را باز می‌کند بلکه عفونت آن را نیز از بین می‌برد و درنتیجه جوش‌ها را به‌سرعت درمان می‌کند.
در حال حاضر انواع مختلفی ماسک عسل برای این کار وجود دارد که برای انواع پوست‌ها به‌کاربرده می‌شود. به‌عنوان‌مثال پوست خشک، پوست چرب، پوست حساس از شیوه از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در ادامه چند نوع از این ترکیبات توضیح داده می‌شوند و شما بستگی به نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

لازم به ذکر است که اگر جوش صورت هم رنج نمی‌برید می‌توانید با استفاده از این ماسک‌ها صورت خود را لطافت و نرمی بیشتری ببخشید و زیبایی خود را دوچندان کنید.

در قسمت های بعدی طرز تهیه چندین ماسک صورت برای درمان جوش صورت ارائه می‌شود. ( ادامه دارد )

آراء
رأی دهی به مقاله / متن
طبع عسل و خواص انواع عسل‌‌های طبیعی
بیشتر بدانید