گرده گل چیست ؟ خواص درمانی و کاربردی

گرده گل حاوی بیش از 250 نوع ماده موثر برای تقویت نیروی بدنی و خواص درمانی

عناوین

خواص گرده گل یا گرده زنبور عسل
گرده گل طبیعی یا گرده زنبور عسل

گرده گل چیست؟

گرده گل دانه‌های ریزی است که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد کوچک درون گلهاست و تنها عامل بارور کردن گیاه است. دانه‌‌هایی که باعث بارور شدن گیاهان می‌شود و به طرق مختلف از جمله وزش باد و یا حشرات که مهمترین آنها زنبورهای عسل دوست داشتنی هستند انجام می‌شود. تا این جا مشخص است ماده‌ای که باعث باروری گیاهان می‌شود تا چه اندازه می‌تواند مغذی باشد!

اما چیزی که عموما در  زنبورداری به گرده گل مشهور است، در واقع گرده زنبور عسل است که در زبان انگلیسی به آن بی‌پالن ( بی پولن – Bee Pollen  )  می‌گویند .

گرده زنبور عسل در واقع گرده‌ی گلی است که زنبور عسل با بزاق دهانش که شامل آنزیمهای متفاوتی است و قطراتی از عسل ترکیب می‌کند و آنرا برای تغذیه به کندو می‌برد. اکنون گرده گل به گرده زنبور عسل تبدیل شده است و خواص این ماده به مراتب چندین برابر شده و ماندگاری آن نیز بسیار بیشتر می‌شود. به عبارت دیگر گرده گلی که مستقیم از روی گلها و گیاهان جمع آوری شود خواصی که در ادامه ذکر می‌کنیم را نخواهد داشت.

زنبور عسل با جمع‌آوری گرده گل و ذخیره آن در کندو غذای روزانه خود و لاروها را تهیه می‌کند. ارزش این ماده برای زنبورعسل به حدی است که می‌توان گفت زنبور عسل بدون آن امکان زندگی ندارد.

گرده‌‌ی گل در ورودی کندو توسط زنبوردار جمع آوری می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

گرده زنبور عسل که در این مقاله به آن گرده گل می‌گوییم، یک «غذای کامل» محسوب می‌شود. گرده گل حاوی بیش از 250 نوع ماده موثر است که خواص بی‌شمار و فوق‌العاده‌ای برای بدن و سلامتی ما دارد!

ترکیبات گرده گل

گرده‌های گل،  شامل قندهای ساده، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها، اسیدهای چرب و درصد کمی اجزای دیگر است.  گروه اصلی مواد تشکیل دهنده گرده، کربوهیدرات‌ها هستند و در حدود ۴۰ درصد از گرده‌ی گل خشک را تشکیل می‌دهند. بیشترین نوع کربوهیدراتی موجود در گرده گل، فروکتوز، گلوکز و ساکارز هستند.

الیگوساکاریدها و پلی‌ساکاریدها نیز اجزای تشکیل دهنده‌ی مهمی در گرده گل هستند که به تنظیم عملکردهای بیولوژیک کمک می‌کنند.

11 خاصیت گرده گل

در سالهای اخیر تحقیقات گسترده‌تری روی این ماده‌ی ارزشمند انجام شده و اهمیت آن در صنایع داروسازی بیشتر مشخص شده است. البته گرده گل از دیر باز در طب سنتی ایران و چین جایگاه ویژه‌ای داشته و حکما آنرا بعنوان دارویی تقویت کننده به مراجعان خود پیشنهاد می‌کرده‌اند. در ادامه بعضی از خواص معروف گرده گل را معرفی می‌کنیم.

1 – خواص گرده گل برای تقویت اعصاب و کاهش استرس

گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، بسیار مفید باشد.

این ماده خوراکی به دلیل ترکیبات خاص موجود در آن به حفظ تعادل و تنظیم احساسات فرد کمک می‌کند و توان مقابله با استرس‌های روزانه را افزایش می‌دهد.

2 – عملکرد عالی برای سلامت و درمان مشکل پروستات

تحقیقات نشان داده که مصرف گرده گل برای سلامت پروستات مؤثر است.

این ماده سرشار از روی  (zinc) است و در درمان التهاب پروستات و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل ‌توجهی دارد.  گرده‌ی گل گردش خون را بهتر می‌کند و باعث افزایش قدرت فیزیکی بدن و بهبود قدرت فکری به‌ خصوص در سال‌های پیری می‌شود. به خصوص مشخص شده که خوردن گرده گل باعث بهبود قابل توجه پروستات می‌شود.

3 – اثر گرده بر تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده به دلیل دارا بودن انواع ویتامین‌ها و  ب‌کمپلکس ، مواد معدنی، پروتئین‌ها و  آنتی‌اکسیدان‌های مفید، به حفظ سلول‌های بدن کمک می‌کند.

4 – تأثیر گرده گل در دفع چربی و کنترل وزن

گرده گل یک ماده غذایی کم‌ کالری است. هنگامی که گرده با عسل به مصرف می‌رسد تأثیر قابل توجهی در دفع چربی‌های اضافه‌ی بدن و کنترل وزن دارد.

از طرف دیگر گرده با تأثیرگذاری بر غده هیپوتالاموس متابولیسم بدن را بالا می‌برد و تأثیر زیادی بر کالری سوزی بدن دارد. بنابراین افرادی که قصد کاهش وزن دارند، می‌توانند گرده گل را به همراه عسل در رژیم غذایی خود قرار دهند.

5 – خواص درمانی گرده گل و یبوست

گرده‌ گل، تأثیراتی بر درمان یبوست نیز دارد. و باعث پاکسازی روده‌ها می‌شود. گرده گل با فعال کردن روده‌ها باعث می‌شود  شد تا مشکل یبوست در افراد مبتلا کاهش یابد.

6 – کنترل سطح کلسترول خون

طبق تحقیقات، مصرف مداوم و منظم گرده ، سطح کلسترول خون را به میزان قابل ‌توجهی کاهش‌ می‌دهد و به سطح نرمال می‌رساند. برای این منظور لازم است مصرف گرده گل و عسل در رژیم غذایی گنجانیده شود.

7 – خوردن گرده گل و درمان آلرژی

یک دیگر از مواردی که مصرف این ماده می‌تواند در آن نقش بهبودی داشته باشد، آلرژی و حساسیت‌های فصلی است. گزارشات نشان داده که با خوردن گرده قبل از شروع فصل آلرژی، می‌توانید به کم کردن این مشکل کمک کنید. البته باید مصرف گرده گل را  از مقدار کم شروع کنید و به مرور اضافه کنید.

افراد دارای حساسیت فصلی پس از خوردن عسل خام به خاطر وجود گرده گل در آن عسل، به تدریج درجه حساسیت‌شان کاهش‌ می‌یابد. البته بهتر است از مقدار کم شروع کنند.

در ادامه مقاله نیز توصیه هایی برای روش مصرف گرده گل خواهید دید.

8 – فایده گرده گل برای پوست

برای داشتن پوستی زیبا و شاداب لازم است تنی سالم و بدون درد داشته باشید. مصرف مداوم گرده گل نه تنها سلامتی را به شما هدیه میدهد بلکه باعث می‌شود صاحب پوستی روشن و درخشان شوید.

همچنین آلودگی هوا و استرس‌های روزمره باعث می‌شوند پوست خسته و تیره به نظر برسد. در این باره گرده گل می‌تواند کمک شایانی برای رفع این خستگی‌ها و داشتن پوستی شاداب ‌شود.

9 – گرده زنبور عسل برای افزایش قوا و استحکام بدن: 

گرده گل انرژی، قدرت و توان جسمی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که گرده سرشار از کربوهیدرات است می‌تواند مکمل غذایی بسیار ارزشمندی برای ورزشکاران باشد.

ورزشکاران معتقدند که مصرف گرده گل ‌سرعت و چابکی آنان را افزایش می‌دهد و انرژی کافی برای انجام تمرینات ورزشی در اختیار آنان قرار می‌دهد.

بسیاری از ورزشکاران می‌گویند گرده گل برای بدنسازی بسیار ارزشمند است و آنرا به عنوان یک مکمل در رژیم غذایی خود قرار میدهند.

10 – تأثیرات ضد پیری گرده گل : 

در دوران باستان، مصریان و چینی‌ها معتقد بودند که گرده منبعی برای حفظ جوانی است. امروزه نیز تأثیر این ماده تائید شده است زیرا نه ‌تنها برای استحکام بدن فرد تأثیر مثبت دارد بلکه زیبایی پوست، مو و ظاهر بدن را بهبود می‌دهد. گرده گل همچنین به تقویت حافظه، تمرکز و توانایی ذهن کمک می‌کند که از این ‌جهت برای سالمندان خوراکی مفید و مغذی است.

11 – تاثیرات گرده گل در بارداری :

مصرف گرده گل به مردان و زنانی که می‌خواهند بچه دار شوند کمک می‌کند. ای محصول باعث میشود هورمونهای بدن تنظیم شوند و همینطور باعث تقویت اسپرم مرد و تخمک زن شود . مطالعات نشان میدهد مصرف گرده ( البته طبیعی و با کیفیت ) میتواند به باوروی کمک کند.

مصارف دارویی گرده گل

تحقیقات علمی برای تعیین اثرات دارویی گرده گل بر روی بعضی از بیماری‌ها انجام شده است . در این تحقیقات وجود هورمون‌های تحریک‌کننده جنسی در آن تایید ‌شده است. تحقیقات نشان داده است که اغین ماده می‌تواند به‌ عنوان یک تقویت‌کننده عمومی برای بدن مورد استفاده قرار گیرد. به همین جهت تعدادی از کلینیک‌ها و بیمارستان‌های اروپا و آسیای شرقی از این ماده برای درمان بعضی از بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

گرده در درمان بیماری‌های عصبی مؤثر است، بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت یک هفته از گرده گل استفاده کرده‌اند، کمتر عصبی شده و به زندگی خوش‌بین‌تر و فعال‌تر شده‌اند. این اشخاص علاقه‌ی بیشتری به کار و فعالیت پیدا می‌کنند و حالت افسردگی در آن‌ها بهبود یافته است.

پزشکان مصرف گرده گل را در درمان علائم دیابت مؤثر تشخیص داده‌اند و همچنین در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که گرده زنبور دارای آنتی‌بیوتیک‌هایی شبیه به پنی‌سیلین است و قادر است از رشد برخی میکرو‌ارگانیسم‌ها جلوگیری کند.

 

موارد مصرف گرده زنبور عسل

به ‌طور کلی در منابع و مقالات داخلی و خارجی موجود، گرده گل در موارد زیر مؤثر یاد شده است:

 • بهبود التهاب پروستات
 • مؤثر در نرم کردن پوست
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • رفع کمبودهای مواد معدنی
 • درمان ورم روده بزرگ و معده
 • تقویت‌ کننده و بهبود ضعف بدن
 • تقویت ‌کننده و محرک قوای جنسی
 • درمان بیماری‌های عصبی ، درمان سندرم افسردگی، مقوی مغز و اعصاب
 • انرژی ‌زا و نشاط ‌آور و بر طرف‌ کننده خستگی
 • جلوگیری از پیری زودرس و افزایش طول عمر
 • کمک به باروری و بارداری در زنان و مردان
 • تنظیم‌ کننده متابولیسم بدن
 • بهبود تنگی نفس و آسم
 • بهبود زخم‌های داخلی
 • کاهش‌ دهنده اشتها
 • بهبود کم خونی
 • بهبود دیابت
گرده گل با رنگی خاص

روش مصرف گرده گل

1 – خوردن گرده گل به تنهایی و آب : به راحتی می‌توانید مقدار مورد نظر خود را مشخص کنید و با یک قاشق در دهان بریزید و با مقداری آب آنرا قورت دهید.

2 – خوردن گرده گل همراه با  عسل : مقدار مورد نظر از گرده را با عسل طبیعی مخلوط کنید. می‌توانید این مخلوط را در وعده‌های غذایی صبحانه و عصرانه میل کنید و یا به تنهایی نیم ساعت قبل از غذا میل کنید. مصرف عسل به معده خالی اثرات بهتری دارد. بهتر است گرده و عسل به نسبت مساوی ترکیب شوند.

3 – اگر از خوردن گرده به این روشها تمایل ندارید می‌توانید گرده را در پوکه های خالی کپسول بریزید و به راحتی آنرا  ببلعید. این روش بسیار راحت است و اکنون برخی از تولید کنندگان کپسول گرده گل را به صورت آماده ارائه می‌کنند.

4 – برخی تولید کنندگان گرده گل را به صورت فشرده و قرص گرده زنبور آماده کرده‌اند. بهترین برند تولید کننده قرص بی پالن شرکت فوراور است که می‌توانید این محصول را همین سایت تهیه کنید.

5 – روش دیگر مصرف گرده گل، حل کردن آن در شیر تازه یا آب میوه است. این روش نیز برای همه مطبوع نیست ولی برخی از طبیبان سنتی پیشنهاد می‌کنند.

6 – روش بعدی پاشیدن گرده گل روی لقمه کره عسل و یا موراد مشابهی است که میتوانید در ویدیو کلیپ زیر مشاهده کنید

برای خرید گرده گل میتوانید از صفحه محصول اقدام کنید.

ویدیو روش مصرف گرده گل 

 

 میزان مصرف گرده‌ی گل

افرادی با وزن بدن بین 60 تا 90 کیلوگرم می‌توانند روزانه تا ۲۰ گرم گرده مصرف کنند. اما مقدار مناسب آن به طور متوسط حدود 3 تا 5 گرم در روز است که می‌توانید در 3 نوبت بخورید. هر کپسول گرده حدود 1 گرم وزن دارد.

توجه : معمولا برای مصرف گرده از مقدار کم شروع می‌کنند . از یک چهارم قرص شروع کرده و تا روزی 3 عدد مصرف می‌کنند.

اگر از گرده معمولی استفاده می‌کنید نیز از مقدار کم ( 1 قاشق چایی خوری ) شروع کنید و به تدریج مقدار آنرا افزایش دهید.

عوارض گرده‌ گل

گرده در موارد بسیار نادری ممکن است باعث تحریکات داخلی و حساسیت شود . بنابراین مجددا تاکید می‌کنیم افرادی که قبلا از این محصول استفاده نکرده‌اند با مقدار کم شروع کنند

نگهداری گرده گل

گرده را بایستی در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید . بهتر است در ظروف در بسته و یخچال نگهداری شود. این محصول را بیشتر از 6 ماه نگهداری نکنید و سعی کنید انواع تازه و مربوط به همان سال را تهیه و مصرف کنید.

قرص بی پالن فوراور ( بی پولن )

شرکت فوراور آمریکا یک از شرکت‌های تولید کننده مکمل‌های غذایی و محصولات بهداشتی است. این شرکت محصولاتی بر پایه زنبور عسل و آلوئه ورا و برخی گیاهان دارویی تولید می‌کند. محصولات این شرکت 100% ارگانیک می‌باشد و نه تنها از سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی‌کند بلکه تا چندین کیلومتر از اطراف به هیچ جاده و معبر عمومی نزدیک نیست و حتی طبق قرارداد هواپیماها هم از بالای مزارع آن عبور نمیکنند تا آلودگی نداشته باشند.!!!

یکی از محصولات این شرکت مکمل بی پالن یا همان قرص گرده گل است که از نظر کیفیت بسیار بالا است و به نظر من هیچ رقیبی ندارد. شما می‌توانید  برای خرید مکمل بی پالن به صفحه محصول مراجعه کنید.

 مزایای مکمل قرص بی پالن فوراور

 • بهبود سیستم گردش خون
 • افزایش هموگلوبین خون
 • تقویت سیستم ایمنی و عصبی بدن
 • بهبود دهنده سیستم دستگاه گوارش
 • کمک به سلامتی بدن و انرژی دهنده فوق العاده
 • حاوی ویتامین های A,D,C,E و ب-کمپلکس و بتاکاروتن
 • حاوی مینرال ها، آنزیم ها و کوآنزیم ها، اسید های چرب با منشأ گیاهی، پروتئین ها و آمینو اسید های ضروری

برای خرید مکمل بی پالن فوراور از این لینک استفاده کنید

موارد استفاده از مکمل گرده گل فوراور bee pollen 

بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی، خستگی مزمن، سیروز کبدی ( ناشی از مصرف الکل )

سفیدی مو، ام اس (MS)، دیستروفی عضلانی( تحلیل و فساد عضلانی )

پلاگر ( بیماری مزمن ناشی از کمبود نیاسین، فساد پوست و زوال عقل )

بی پولن مناسب برای ورزش و بدنسازی ( انرژی زیاد ، رشد عضلات )

دیس لکسی در کودکان (مشکلات مربوط به خواندن اشیاء در ذهن )

تنظیم کارکرد دستگاه گوارش و تنظیم هورمونها

بارداری، پروستات، سینوزیت، نازایی

کم خونی یا بیماری آنمی

محصولات مرتبط با گرده‌گل

در اینجا تعدادی از محصولات مرتبط با گرده زنبور عسل موجود در هپی هانی را می‌یابید. برای خرید گرده گل و قرص بی پالن فوراور میتوانید از وب سایت هپی هانی اقدام کنید

5 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
5 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

7 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات
علی
علی
1400-06-02 17:50

‘چطوری میتونم گرده گل تهیه کنم؟

rasoul.matinfar
rasoul.matinfar
1400-06-03 16:41

ممنون از اطلاعات شما

مرجان
مرجان
1400-06-03 21:59

بسیار مفید وکاربردی بود از شما متشکرم

fatemeh
fatemeh
1400-06-05 22:26

چه محصول جالبى در مورد گرده گل نمي دونستم

سفیر سلامت
سفیر سلامت
1402-02-25 20:40

از مطالب خوب و ارزشمند شما لذت میبرم و سپاسگزارم