درمان اضطراب با عسل

درمان اضطراب با عسل یک تبلیغ نیست. عسل طبیعی واقعا برای کاهش و درمان اضطراب موثر است

عناوین

درمان اضطراب با عسل

درمان اضطراب با عسل

درمان اضطراب با عسل فقط یک تبلیغ نیست. عسل خواص و فواید بی‌شماری دارد که عقل بشری از دیدن تجمیع این همه خاصیت در یک خوراکی متحیر می‌شود. به همین دلیل است که امروزه عسل اینقدر مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

عسل یک منبع طبیعی برای رفع نیاز بدن به اسیدآمینه‌های مختلف یک منبع غیر قابل جایگزین و اصلی به شمار می‌آید. در این میان، Serotonin یک ماده شیمیایی مهم است که یک نوع اسید آمینه به شمار می‌آید و کمبود آن می‌تواند روی سبک زندگی افراد تاثیر فراوانی بگذارد . این تاثیر به خصوص در مورد مشکلات روحی و جسمی قابل توجه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه در ادامه همراه ما باشید.

اضطراب چیست ؟

اضطراب را می‌توان یک احساس و حالت آزار دهنده و بسیار ناخوشایند معرفی کرد که باعث تنش و نگرانی در فرد می‌شود و تا حدی کنترل و مدیریت امور زندگی را برای او سخت و دشوار می‌کند.

تربیت نادرست، رژیم غذایی نامناسب و بسیاری از دلایل دیگر می‌تواند عامل ایجاد این ویژگی منفی در افراد مختلف و از هر جنسیت، شغل و حتی شرایط مادی و در سنین مختلف باشد. درمان اضطراب با عسل یکی از روش‌های درمان گیاهی یا درمان خانگی اضطراب است که در تجربه نتاج بسیار خوبی را نشان داده است.

چه عواملی بر اضطراب اثر می‌گذارند؟

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث ایجاد یا افزایش آن می‌شود. نحوه تربیت فرد ، سطح اعتماد به نفس ، عزت نفس ، عوامل محیطی ، همکاران ، محیط کار ، محیط اجتماعی که در آن زندگی مکنیم ، شنیدن اخبار و اطلاعات تنش زا و بسیاری عوامل دیگر می‌توانند در ایجاد اضطراب و استرس در فرد نقش داشته باشند.

اما در این میان شرایط شیمیکال بدن نیز بسیار مهم است و این شرایط علاوه بر تولید و افزایش هورمون‌های مربوطه ، می‌تواند انواع تغییرات رواشناختی را در بدن افراد ایجاد کند.

یکی از دلایل مهم ایجاد آن در افراد می‌تواند تغذیه و خوراک نامناسب نیز باشد هرچند این کل داستان نیست اما با تغذیه مناسب می‌توان بسیاری از مشکلات را از جمله استرس را تا حد زیادی کنترل کرد. مصرف عسل یکی از خوراکی‌هایی است که در حل این معضل می‌تواند کمک شایانی به افراد بکند و در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا می‌شویم.

بعنوان یک  پرانتز جالب است بدانید احساسات و عواطف ما نقش اطلاع رسانی هم دارند و هر یک از عواطف دارای پیامی نهفته در خود هستند که می‌خواهند مطلب مهمی را به ما گوشزد کنند. در این رابطه کتابی تحت عنوان ماشین موفقیت خودکار مطالب جالب توجهی را توضیح داده است که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنم.

داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به سلامتی ذهنی و فیزیکی انسان کمک فراوانی بکند . در این وبسایت قصد داریم در مورد سلامت ذهنی و مواردی که علاوه بر تغذیه سالم به ما کمک می‌کند تا زندگی سالمی داشته باشیم مقالات بیشتری ارائه کنیم. که آنرا در دسته بندی دیگری با نام عسل و سلامتی ذهنی ارائه خواهیم کرد.

سروتونین چیست ؟

سروتونین یک ماده شیمیایی بسیار مهم ( هورمون ) در بدن است که  عملیات باز پخش و انتقال سیگنال‌ها را در مغز به عهده دارد.

سروتونین یک نوع اسید آمینه است که عملکرد اصلی خود را در سیستم مغزی انجام می‌دهد، اما ۹۰ درصد سروتونین در دستگاه گوارش و پلاکت وجود دارد. این ماده مهم شیمیایی می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث احساس خوب در انسان شود. این هورمون به جاری کننده احساس خوب یا هورمون شادی در انسان معروف شده است. علاوه بر این تاثیرات مهمی در تقویت حافظه، خواب خوب ، عملکرد جنسی عالی و حتی در رشد سلولها هم نقش دارد.

در برخی از شرایط تمام مواردی که به اشتها، خواب، یادگیری و بسیاری از رفتارهای اجتماعی مرتبط می‎شود را سروتونین تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. سروتونین این اختیار را دارد که روی سیستم قلب و عروق عضلات نیز تاثیر بگذارد. زمانی که تعادل در سطح سروتونین وجود نداشته باشد، خلق و خوی انسان به گونه‌ای افسرده می‌شود که یکی از مشکلات ناراحت کننده به حساب می‌آید.

نقص‌های بیوشیمیایی در سطح سروتونین می‌تواند به افسردگی، اضطراب و وسواس فکری منجر شود و به همین دلیل پس از به هم خوردن سطح سروتونین، بدن انسان دچار استرس و اضطراب و در نهایت به افسردگی منجر می‌شود و روی سبک زندگی نیز تاثیرگذار است.

در این شرایط، معمولا داروهای آرامش بخش اعصاب جهت درمان تجویز می‌شود، اما می‌توان با استفاده از عسل درمان خانگی اضطراب را پیش گرفت؛ عسل طبیعی ، راهکاری بدون عوارض‌ برای رفع اضطراب و استرس در سطح بهبود تغذیه است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

 

عسل برای رفع کمبود سروتونین بدن و رفع اضطراب

علایم کمبود سروتونین در بدن

افسردگی اولین نشانه واضحی است که نشان‌دهنده کمبود سروتونین در بدن شماست. اضطراب و دلواپسی باعث می شود تا سطح سرتونین ، خود را در کم‌ترین حالت ممکن نشان دهد. در این شرایط یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند معجزه کند. یک پیشنهاد عالی برای تنظیم سرتونینمصرف روزانه عسل ارگانیک و طبیعی است. استفاده از عسل طبیعی به طور مرتب می‌تواند در کوتاه مدت نیز در این مورد به شما کمک کند.

مشکلات و بیماری‌های گوارشی نیز  از دیگر دلایل دیگر کمبود سروتونین است. همانطور که احتمالا می‌دانید مصرف عسل برای درمان بیماری معده و روده نیز تاثیرگذاری فراوانی دارد.

‌دسته‌ی دیگر افرادی هستند که از لحاظ عاطفی بسیار حساس هستند، این افراد هم به احتمال زیاد دچار کمبود این هورمون ارزشمند در بدن خود هستند.

نشانه‌ی دیگری که می‌تواند کمبود سرتونین را نشان دهد تمایل شدید به خوردن شیرین و کربوهیدرات است. شاید تا به حال دقت کرده‌اید که با خوردن کربوهیدرات و انواع شیرینی حس بسیار خوبی به شما دست می‌دهد. این احساس شما را با این واقعیت آشنا می‌کند که با کمبود سروتونین روبرو شده‌اید. ( البته میتواند نشانه مقاومت به انسولین نیز باشد ) خستگی‌های مستمر به گونه‌ای که شما را بی انگیزه، بی‌تفاوت و بی‌حال می‌کند نیز از جمله دلایل اصلی کمبود سروتونین به شمار می‌آیند.

نا متعادل بودن بیش از حد میل جنسی نیز از همین نشانه‌هاست. حساسیت به سر و صدا، تغییرات خلق و خو مانند افسردگی، ناامیدی، حساسیت بیش از حد و … همگی به خاطر کمبود سروتونین است. با مصرف عسل طبیعی در رژیم روزانه، خود را از درگیری با بیماریهای عصبی و روبرو شدن با روانپزشکان و انواع داروهای شیمیایی معاف کنید. اگر به موقع اینکار را نکنید، مجبور به پرداخت هزینه‌های درمانی بسیار گزافی خواهید شد.

سروتونین چه تاثیری بر رفع اضطراب و افسردگی دارد؟

سروتونین به خاطر کمبود خود در بدن می‌تواند آسیب‌های روحی و در نتیجه آسیب‌های جسمی بسیار بدی را به وجود آورد. سروتونین یک محرک اصلی برای عملکرد عالی و برنامه ریزی شده مغز است، چنانچه به هر دلیلی در بدن با کمبود سروتونین مواجه شوید شاید مشکلات بسیار جبران ناپذیری در سبک زندگی شما پدید آید.

سروتونین طبیعی عسل

همان گونه که گفته شد سروتونین یک نوع ماده شیمیایی است که در سلول های عصبی یافت می‌شود و اسید آمینه‌ای به نام تریپتوفان به تشکیل سروتونین کمک می‌کند. این اسید امینه در غذاهای گوناگونی نظیر گوشت قرمز، پنیر و لبنیات و آجیل نیز وجود دارد. هرچقدر میزان سروتونین در بدن کم باشد، طبیعتاً انسان احساس شادمانی کمتری می‌کند و در اکثر اوقات به تغییرات خلق و خو و چه بسا افسردگی وی منجر گردد.

عسل یکی از ارزشمندترین مواد خوراکی است که تاثیرات مثبتی روی سیستم اعصاب و روان می‌گذارد. عسل منبع اصلی انواع اسید آمینه است. بدین ترتیب با مصرف روزمره عسل طبیعی و مرغوب می‌توانید انواع اسید امینه مورد نیاز بدن  از جمله سروتونین را تامین کنید.

کاهش اضطراب با عسل به خاطر سرتونین طبیعی

به این نکته اشاره شد که عسل دارای انوع مختلفی از اسید‌های آمینه‌ است. پس می‌توان گفت که عسل دارای سروتونین کاملاً طبیعی است و به همین دلیل، استفاده  و مصرف عسل را پیشنهاد می‌کنیم.

مصرف عسل در رژیم روزانه میتواند به اشکال مختلف باشد. استفاده از آن به صورت خالص ، بعنوان شیرین کننده طبیعی در دمنوشها و دیگر خوراکی ها ، بعنوان شربت عسل به تنهایی یا شربت عسل و آبلیمو در فصل تابستان و انواع روشهای دیگر می‌تواند علاوه بر اینکه شما را از مصرف شکر سفید، که به جز کالری هیچ ماده مغذی دیگری ندارد باعث سلامتی و شادابی شود.

برای انتخاب عسل با کیفیت و خواص عسل ها میتوانید از مقالات این سایت استفاده کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بتوانید محصول مورد نظر خود را به دقت و اطمینان سفارش دهید.

4 3 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
4 3 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات