عسل طبیعی، راه حلی سالم برای بهره‌وری ورزشکاران

تغذیه ورزشکاران با عسل و فرآوردهای مرتبط با عسل به طرق مختلف باعث افزایش بهره‌وری آنها می‌شود

عناوین

عسل برای ورزشکاران

خواص عسل برای ورزشکاران

اهمیت تغذیه در ورزش یکی از مهمترین مسائلی است که ورزشکاران در هر سطحی با آن روبرو هستند.در این بین عسل برای ورزشکاران بعنوان یک تامین کننده انرژی و ثابت نگهدارنده قند خون همواره مورد استفاده بدن‌سازان و ورزشکاران در اکثر رشته‌های ورزشی مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد.

عسل طبیعی یا عسل خام بعنوان یک ماده‌ی خوراکی طبیعی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و به چندین شکل انرژی و مواد مورد نیاز بدن آنها را تامین می‌کند.

عسل با حجم کمتر نسبت به بیشتر خوراکی‌ها، کربوهیدرات بیشتری درون خود ذخیره می‌کند و این خود استفاده از عسل برای ورزشکاران را منطقی تر می‌کند. کربوهیدرات‌‌ موجود در عسل بدون هیچ‌گونه ماده‌ی شیمیایی می‌تواند سلامت استفاده از آنرا تضمین کند.

مصرف عسل برای ورزشکاران دیابتی

همانطور که در مقاله عسل برای بیماران دیابتی توضیح داده شد، بیماران دیابتی به راحتی می‌توانند به میزان مشخصی از برخی انواع عسل طبیعی با ساکارز کم استفاده کنند. می‌توانید این مقاله را از لینک زیر ببینید.

مصرف عسل برای بیماران دیابتی
بیشتر بدانید

به همین منوال ورزشکاران دیابتی نیز می‌توانند برای تامین انرژی و کربوهیدرات مورد نیاز بدن خود حین تمرینات ورزشی از انواع شربت عسل استفاده کنند. این افراد بهتر است برای تهیه شربت عسل از انواع عسل دیابتی مانند عسل زرشک ، عسل گون ، عسل فوراور یا دیگر انواع عسل دیابتی که ساکارز کمتر از 3درصد دارند استفاده کنند.

نکته قابل توجه برای این دسته از مصرف‌کنندگان این است که باید از مصرف عسل تغذیه‌ای و عسل صنعتی که در قفسه‌ی بسیاری از فروشگاهای بزرگ وجود دارد پرهیز کنند. در عوض انواع عسل خام و ارگانیک می‌تواند به سلامتی و روند بهبودی این افراد هم کمک کند.

تغذیه در ورزش با عسل برای ورزشکاران زن

تغذیه در ورزش با عسل برای ورزشکاران زن یا بانوان ورزشکار نیز مورد توجه بوده است. زنان ورزشکار نیز در هنگام تمرین‌های روزانه یا ورزشهای حرفه‌ای نیاز دارند تا انرژی خود را به نحوی تامین کنند. شربت عسل علاوه بر تامین این انرژی به آنها در تامین مواد معدنی ( مینرال‌ها ) مورد نیاز و ویتامین‌های مختلف به آنها کمک می‌کند. بعلاوه این مواد در حین تمرینات ورزشی بسیار بهتر جذب بدن می‌شوند.

تغذیه در ورزش

چرا مصرف عسل برای ورزشکاران  لازم است؟

ورزشکاران با نوشیدن عسل به طرق مختلف به افزایش بهره‌وری خود کمک می‌کنند.

  •  عسل منبع غنی از آنتی‌اکسیدان است .

نوشیدن شربت عسل باعث می‌شود رادیکال‌های آزاد تشکیل شده در بدن که به دلیل تحرکات فراوان ورزشکار در قسمتهای مختلف بدن تشکیل و جمع می‌شود ، کنترل و خنثی شود و ورزشکار  خود را از صدمات و آسیب‌های ناشی از رادیکال آزاد دور نگه دارند.

  • نوشیدن عسل باعث ثبات قند خون در حین ورزش می‌شود.

قندهای ساده موجود در عسل ( گلوکز و فروکتوز ) در 2 مرحله در بدن جذب می‌شود. در ابتدا گلوکز با سرعت بیشتر و فوری در ابتدای مراحل ورزش، انرژی اولیه برای ورزشکار را تامین می‌کند. سپس فروکتوز که دارای شاخص گلایسمی بالاتر است وارد کار می‌شود و با سرعت پاینتری شروع به آزاد سازی انرژی می کند. به همین دلیل ورزشکاران در طول مدت ورزش خود از انرژی مناسبی برخوردار هستند.

تغذیه ورزشکار با عسل قبل از تمرین باعث می‌شود گلیکوژن را در ماهیچه‌های خود ذخیره و از هدر رفتن آن جلوگیری کند. تغذیه ورزشکار با عسل باعث افزایش استقامت و انرژی او در حین تمرین و مسابقات می‌شود.

مقدار مصرف عسل برای ورزشکاران

مقدار مصرف عسل برای ورزشکاران به شدت وابسته به وزن او و مدت زمانی است که می‌خواهد در تمرین ورزشی انرژی کافی داشته باشد.

اگر چه بهتر است چنین افرادی برای محاسبه دقیق این مقدار با مربی ورزشی خود یا متخصصین تغذیه‌ای که تحت نظر آنها فعالیت حرفه‌ای انجام می‌دهند باشند؛ اما بعنوان یک مقدار متوسط می‌توان گفت: حداقل 40 تا 50 گرم عسل  معادل 2 تا 3 قاشق غذاخوری عسل برای هر یک ساعت فعالیت ورزشی، متوسط نیاز بدن را برآورده می‌کند. برای فعالیت‌های حرفه‌ای و سنگین مقدار عسل برای ورزشکار بسیار بیشتر می‌شود.

همراه با عسل می‌توانید از گرده گل که یکی از دیگر محصولات جنبی زنبورهای عسل است استفاده کنید گرده گل حاوی مقدار فراوانی پروتین است که امروزه ، ورزشکاران به یکی از طرفداران پروپاقرص آن مبدل شده‌اند. گرده گل تا حدود زیادی می‌تواند جایگزین مکمل‌های تقویتی برای بدنسازان، کشتی‌گیران و ورزشکاران حرفه‌ای باشد.

نوشیدنی انرژی‌زای خانگی با عسل برای بدنسازی

نوشیدن عسل برای بدنسازی هم بسیار مفید است. عسل برای تهیه‌ی انواع نوشیدنی‌ و شربت برای ورزشکاران می‌تواند بهترین گزینه باشد.

چند نوشیدنی و معجون خوش طعم و تقویت کننده با عسل برای ورزشکاران:

  • 1 فنجان آب پرتقال، 12عدد مغز بادام پوست کنده، 1 قاشق جوانه گندم و 1 قاشق عسل را می‌توان اجزای ترکیب اصلی یک معجون انرژی‌زا در نظر گرفت. این نوشیدنی می‌تواندگزینه‌ای‌ عالی برای حجم گرفتن بدنسازان و تغذیه در ورزش باشد.
  • ترکیب شیر نارگیل، عسل، تخم کتان، پرتقال و ماست نیز یک گزینه ایده‌آل برای نوشیدنی انرژی‌زای خانگی است.
  • ترکیب شیر یا بستنی، موز، عسل طبیعی، پودر پسته، پودر بادام و کنجد نیز یک معجون فوق‌العاده انرژی‌زا برای بدنسازان و ورزشکارانی است که نیاز به کالری بالایی دارند.
  • معجون دیگر ترکیب گردو، عسل طبیعی، شیر، کنجد و پودرنارگیل است. این معجون برای افرادی که بدنی کم انرژی و بی‌رمق هم دارند مناسب است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن همیشه عسل و گردو دو گزینه ضروری به شمار می‌آیند.

ارده و عسل برای بدنسازی:

ارده و عسل برای ورزشکار

مخلوط کردن ارده و عسل برای ورزشکاران به خصوص برای افراد سرد مزاج مناسب و بلکه لازم و پرفایده است. بدنسازان همیشه فعالیت‌ها و تمرین‌های بسیار سنگینی را در برنامه خود جای می‌دهند. این فعالیت و تمرین‌های سنگین به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد که لازم بدنسازان به نحوی آنرا تامین کنند.

خوردن ترکیب ارده و عسل برای ورزشکار باعث افزایش حجم عضلات او نیز می‌شود. به همین جهت بدنسازان از آن استقبال می‌کنند. ارده دارای طبع گرم است و به خاطر داشتن پروتئین، کربوهیدرات، کلسیم، آهن، منیزیم، چربی و اسیدفولیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

عسل و ارده می‌تواند به کم شدن کلسترول خون کمک کند. همین امر می‌تواند برای بدن‌سازانی که بیماری قلبی عروقی دارند بسیار مفید باشد. بدنسازان قبل از وعده صبحانه، قبل از تمرین و بعد از آن از این مخلوط کنند. ارده و عسل را باید بهترین گزینه برای سلامت استخوان‌ها در نظر گرفت و در رژیم غذایی روزانه از آن استفاده کرد.

برای درمان کم‌خونی نیز می‌توان گفت که ارده و عسل پیشنهاد مناسبی است. همینطور برای کودکان و نوجوانان بعنوان یک میان‌وعده غذایی بسیار خوشمزه و انرژی زاست. ارزش غذایی ارده هنگامی‌که با عسل ترکیب می‌شود، چند برابر شده و همین امر مزایای استفاده از آن را برجسته می‌کند.

 

جمع بندی

عسل یکی از منابع غنی و قابل توجه برای افزایش انرژی و قدرت در ورزشکاران است. عسل حاوی قند ساده مانند فروکتوز و گلوکز است که به طور سریع به انرژی تبدیل می‌شوند و به عضلات انرژی می‌دهند. علاوه بر این، عسل حاوی مقادیر زیادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است که می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند.

علاوه بر این، مصرف عسل می‌تواند به بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب کمک کند. این خصوصیات می‌تواند در بهبود بازسازی عضلات پس از تمرینات سنگین و کاهش آسیب‌های عضلانی ورزشکاران مؤثر باشد.

بنابراین، مصرف عسل به عنوان یک منبع غذایی سالم و طبیعی می‌تواند به ورزشکاران در بهبود عملکرد ورزشی، بازیابی سریع پس از تمرینات سنگین و کاهش آسیب‌های عضلانی کمک کند. البته باید توجه داشت که برای مصرف بهینه عسل، به میزان و زمان مصرف آن نیز توجه شود.

3 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
3 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات