آیا درمان کبد چرب با عسل واقعیت دارد؟

7 معجون عسلی برای درمان کبد چرب و دانستنیهای لازم برای کبد چرب

عناوین

درمان کبد چرب با عسل طبیعی

راه‌های موثر درمان کبد چرب با عسل طبیعی

کبد چرب Fatty liver بیماریست که امروزه بسیاری از افراد درگیر آن هستند و درمان آن تبدیل به دغدغه‌ای در سطح جامعه شده است. با شیوع کرونا و قرنطینه همگانی، تحرک مردم تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و نمودار ابتلای افراد به بیماری کبد چرب، رشد صعودی داشته است.

یکی از روش‌هایی که برای حل این مشکل توصیه شده و در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه خواهیم داشت درمان کبد چرب با عسل طبیعی و دیگر محصولات مرتبط با زنبور عسل است.

کبد چرب برخلاف سایر بیماری‌ها به قرص و داروهای شیمیایی احتیاج ندارد؛ چرا که تنها علاج آن داروهای کاملا گیاهی و حصولات ارگانیک مانند عسل است.

عسل که معجونی طبیعی و معجزه‌ی شفابخش هزاران بیماری است می‌تواند در بهبود کبد چرب کمک شایانی کند. استفاده از عسل برای بهبود بیماری کبد چرب دارای تحقیقات علمی تایید شده است. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به بهترین روش درمان کبد یعنی درمان کبد چرب با عسل بپردازیم.

علت ایجاد کبد چرب چیست؟

وظیفه کبد ( LIVER)  بدن در تصفیه خون، ذخیره‌سازی، تولید صفرا و تبدیل را برعهده دارد. به زبانی دیگر موادی که توسط روده جذب شده، از طریق سیاهرگ‌ها وارد کبد می‌شوند. موادی مانند کربوهیدارت‌ها (قندها)، چربی، سموم و انواع مواد مغذی.

وظیفه کبد انسان

وظایف کبد را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. تصفیه خون: از خوردن مواد مصنوعی مانند داروها، تا انواع نوشیدنی و فست‌فودها و خوراکی‌های دارای اسید چراب ترانس، سمومی وارد بدنمان می‌شوند و عضوی که وظیفه دفع این سموم از بدن را برعهده دارد، کبد است.
 2. ذخیره‌سازی: کبد کربوهیدارت‌های اضافی را به گلیکوژن آورده تا در زمان احتیاج بدن، از آن استفاده کند. همین موضوع نقش کبد در تنظیم قند خون بدن، استوار می‌کند. این ذخیره‌سازی باعث می‌شود تا در صورت نخوردن هیج غذایی توسط فرد، انسان بتواند با استفاده از چربی‌های ذخیره شده زنده بماند.
 3. تولید صفرا و جمع‌آوری آن در کیسه صفرا که به هضم و جذب مواد در روده و معده کمک می‌کند.

کبد وقتی دچار مشکل می‌شود که عملکرد آن مختل شود. مهمترین دلیل این اتفاق این است که مواد سمی و چربی‌هایی که وارد کبد شده‌اند، بیش از توان عملکردی کبد بوده و بیماری‌های مختلف کبدی از جمله کبد چرب را به وجود می‌آورند.

افراد در صورت رسیدگی نکردن و توجه نکردن به سبک زندگی خود به بیمارهای خطرناک‌تر کبد مانند سیروز و فیبروز کبدی دچار می‌شوند که جبران آن‌ها تقریبا غیرممکن است.

وظایف کبد چرب

خوردن چه چیزهایی باعث کبد چرب می‌شود؟

«پیشگیری بهتر از درمان است!» جمله‌ای است که آنرا بارها شنیده‌اید، به همین دلیل قصد داریم  برای چرب نشدن کبد توصیه‌هایی بکنیم تا گرفتار این بیماری نشوید.

 • اولین توصیه مهم این است که خوراکی‌های گرم و سرد را با هم مصرف نکنید و از نوشیدن آب یا نوشابه خنک در بین غذا بپرهیزید.
 • یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از غذاهای چرب و سس‌هاست که تاثیر مخربی بر کبد دارند.
 • مواد خوراکی حاوی نگهدارنده باعث صدمات فراوانی به کبد هستند که بهتر است تا حد امکان از مصرف آنها دوری کنید.
 • نوشیدن آب سرد بعد از فعالیت و ورزش برای کبد فوق‌العاده مضر است.
 • پیاده‌روی روزانه و حذف وعده ناهار و استفاده از میوه‌ و سبزیجات تاثیر خوبی بر سلامت کبد دارد.

عسل چگونه به بهبود کبد چرب کمک می‌کند؟

عسل حاوی انواع مختلفی از مواد مغذی و ویتامین‌ها مانند ویتامین‌های گروه B، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، ویتامین C و اسیدهای آمینه است. آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل طبیعی، یکی از بهترین ماده‌های مغذی برای بهبود و التیام زخم‌ها به شمار می‌رود. صفرا توسط کبد ساخته می‌شود و اگر دچار مشکلاتی مانند التهاب و تومور در مجاری آن شود، مصرف عسل سبب پاک‌سازی کبد و محافظت از بروز چنین مشکلاتی می‌کند.

 • تنظیم سطح قند خون

کبد به همراه پانکراس در کنترل قند خون نقش مهمی دارد. ذخیره ناکافی گلیکوژن در کبد باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود، ذخیره‌ی ناکافی این هورمون، مقاومت در برابر انسولین را ایجاد کرده و کبد چرب می‌شود. از طرفی عسل حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی، اسیدهای آلی و اسیدآمینه‌هایی مانند پرولین است که نسبت به قندهای تصفیه شده، برای بدن مفید است و مورد استفاده بدن قرار می‌گیرد.

قندهای ساده موجود در عسل طبیعی به راحتی جذب کبد می‎‌شود و کمترین ضرری برای آن ندارند. این موضوع سبب شده درمان کبد چرب با عسل به یکی از بهترین راه‌های درمان تبدیل شود. امروزه افراد زیادی به دلیل قند خون بالا دچار بیماری‌هایی مانند دیابت شده‌اند که مصرف عسل نه تنها سبب افزایش قند خون نمی‌شود بلکه تاثیرات مفیدی بر بدن آنها و خصوصا کبد دارد.

 • تنظیم آنزیم‌های کبد

یکی از مشکلات و دلایلی که سبب ایجاد بیماری‌های معده و کبد خصوصا کبد چرب می‌شود، به هم ریختن آنزیم‌های کبد است. این موضوع همچنین این بیماری را تشدید کرده و گرید 1 را گرید 2 و 3 نزدیک می‌کند. عسل با تنظیم آنزیم‌های کبد از تشدید بیماری جلوگیری کرده و به راحتی گرید کبد چرب را کمتر کرده تا در نهایت این بیماری به مرور بهبود می‌یابد. عسل زرشک یکی از بهترین انواع عسل برای رفع این مشکل است.

 • رفع چربی‌های کبد

وقتی کبد چرب می‌شود باید سعی کنیم چربی‌های دور کبد را بسوازنیم. عسل طبیعی درمان‌گر و چربی‌سوز فوق‌العاده برای این موضوع است. عسل زرشک و بره موم بهترین گزینه‌ها  برای درمان کبد چرب هستند و جلوی پیشرفت این بیماری را می‌گیرند که اگر در کنار هم استفاده شوند برای همیشه می‌توانید  با کبد چرب، خداحافظی کنید.

 • کمک به کنترل گلوکز

عسل طبیعی با افزایش توانایی کبد، سبب می‌شود کبد در جنگ با افزایش بی‌رویه گلوکز پیروز شود. ذخیره نامناسب گِلکوژن در کبد سبب انواع بیماری‌های کبد از جمله کبد چرب می‌شود، عسل طبیعی که دارای اسیدهای‌آلی و مواد مغذی است توسط کبد به راحتی جذب می‌شود و گلوکز ذخیره شده در کبد را کنترل می‌کند.

 • محافظت از صفرا

صفرا مایع سبز رنگی است که توسط کبد تولید شده و از مجاری مخصوص صفراوی عبور می‌کند و در نهایت درکیسه صفرا جمع می‌شود. این مایع در هضم غذا تاثیر فراوانی دارد. انواع بیماری‌ها و التهاب‌ها می‌تواند این مجاری را مسدود کند و باعث آسیب به کبد شود؛ در درمان کبد چرب با عسل می‌توانید باعث محافظت از صفرای بدن شوید.

 • باکتری‌های مفید برای بدن

سیستم گوارشی انسان‌ دارای میزانی از باکتری‌های مفیدی است که برای هضم درست غذا مفید و لازم هستند. کبد سالم سبب تعادل باکتری‌های روده می‌شود و مقاومت خارق‌العاده‌ای در برابر هر آسیبی دارد.

دستورالعمل‌های مصرف عسل برای کبد چرب

عسل طبیعی هم به صورت تنها برای درمان کبد تاثیر خوبی دارد و هم استفاده با برخی دیگر ازمواد خوراکی‌  که می‌تواند تاثیر آن را بیشتر کند. فرآورده‌های دیگر زنبور عسل هم مانند ژل رویال، بره موم و گرده گل برای بهبود کبد چرب بسیار کارامد هستند. به خصوص محصول بی‌پروپولیس فوراور و محصول بی‌پالن که با فرمولاسیون بینظیر خود تجربه‌های فوق‌العاده خوبی را نشان داده‌اند.

درمان خانگی کبد چرب با عسل و دیگر ترکیبات هم می‌تواند در این‌باره به افرادی که با کبد چرب دست‌وپنجه نرم می‌کنند موثر باشد. در این میان به موارد زیر اشاره میکنیم:

 1. درمان کبد چرب با عسل و سرکنگبین

یکی از توصیه‌هایی که در کتاب قانون بوعلی سینا آمده و توسط پزشکان بسیاری پیشنهاد می‌شود، درمان کبد چرب با سکنجبین عسلی یا سرکه انگبین است. مواد لازم برای این روش، 2 واحد عسل، 8 واحد آب، 1 واحد سرکه انگور و نعناع تازه به اندازه دلخواه است. ابتدا یک قابلمه ترجیحا مسی (یا قابلمه لعاب‌دار) را روی گاز قرار دهید و سپس عسل و آب را درون آن بریزید و با شعله ملایم اجازه دهید تا حجم این مخلوط به نصف مقدار اولیه برسد.

در حین حرارت حتما عسل را به آرامی هم بزنید و کفی که روی آب می‌آید را جمع کنید و سپس یک دسته نعنای تازه داخل مخلوط قرار داده تا همراه آن بجوشد و پس از آن سرکه را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا محلول باز هم نصف شود. بعد از اینکه محلول خنک شد می‌توانید روزی یک لیوان از آن را به آرامی میل کنید.

معمولا شب‌ها یک ساعت قبل از خواب یا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی بهتر است این داروی معجزه‌گر مصرف شود. با مصرف مستمر آن پس از 4 تا 6 ماه می‌توانید نتیجه اثربخش آن را ببینید و با کبد چرب و انواع بیماری‌های کبدی خداحافظی کنید.

 1. درمان کبد چرب با عسل و خاکشیر

شرب خاکشیر با خواص فوق‌العاده خود رفیق روزهای گرم سال است. نوشیدنی که در گرم‌ترین فصل‌های سال بعد از خرید، فعالیت بدنی و کار، دست هر فردی دیده می‌شود و طرفدار بسیاری دارد، می‌تواند نجات‌بخش کبد شما باشد. خاکشیر را در آب بجوشانید و بعد از کمی خنک شدن عسل را به آن اضافه و استفاده کنید.

 1. درمان کبد چرب با شربت عسل

شربت عسل یا ترکیب آب ولرم با عسل زرشک در اول صبح با میان وعده تاثیر مفیدی بر کبد چرب دارد؛ اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد.

 1. درمان کبد چرب با عسل و زنجبیل

یکی از معجون‌های فوق‌العاده مفید برای کبد و نابودگر بیماری‌های کبدی، استفاده از ترکیب عسل و زنجیبل است. برای تهیه آن کافی است زنجبیل تازه را رنده کنید و حداقل چند ساعت یا چند روز در عسل بگذراید قوطه‌ور بماند.

 1. درمان کبد چرب با عسل و دارچین

دارچین با اینکه طبع گرمی دارد اما می‌تواند به بهبود بیماری کبد چرب کمک کند که با ترکیب در عسل تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کبد چرب دارد. اگر با خوردن این معجون گرمی‌تان شد می‌توانید در کنار آن از عرق کاسنی استفاده کنید.

 1. درمان کبد چرب با عسل و زردچوبه

یکی از معجون‌های کمتر شناخته شده و درمان‌گر بیماری‌های کبدی، درمان کبد چرب با عسل و زردچوبه است. زردچوبه که خواص بسیاری مانند کمک به هضم غذا و حذف چربی‌های مضر بدن دارد برای بیماری‌های گوارشی و کبدی و حتی چربی‌سوزی و لاغری تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. برای استفاده از این معجون کافی است بعد از غذا آن را با عسل مخلوط کرده و هرروز آن را میل کنید.

 1. درمان کبد چرب با عسل و سرکه سیب

ترکیب عسل و سرکه سیب یک داروی بی‌نظیر را ساخته که به درمان قطعی کبد چرب معروف است. از این معجون نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در تمامی دنیا از آن استفاده می‌شود. برای تهیه سرکه سیب با عسل دستورهای مختلفی وجود دارد که بهترین دستور آن که مورد تایید طب سنتی است، عبارت است از:

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب و 2 قاشق غذاخوری عسل را در 240 میلی‌لیتر آب گرم بریزید و هم بزنید تا رقیق شود و هرروز قبل از خواب یا هنگام بیدار شدن آن را میل کنید. تاثیر این معجون مفید را بعد از چند ماه می‌توانید ببینید.

 1. درمان کبد چرب با عسل و لیمو

ترکیب عسل و لیمو معجزه‌ای برای کبد است. برای این تهیه این داروی گیاهی کافی است شرب عسل تهیه کنید و با آب لیموی تازه میل نمایید. بعد از چند هفته مصرف مداوم می‌توانید تاثیر این محلول معجزه‌گر روی کبد خود مشاهده کنید. این محلول بسیار خوشمزه و پرخاصیت برای تمامی گروه‌های سنی مناسب است.

fatty liver مراحل پیشرفت بیماری کبدی

درمان سرطان کبد با عسل

سرطان کبد از بیماری‌های کم علامت یا حتی بی‌علامت است که عموما در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شود؛ بنابراین بیشتر افرادی که در معرض مبتلا هستند یا سابقه خانوادگی این بیماری دارند باید تحت مراقبت قرار گیرند. دلایل مختلفی برای افزایش شانس ابتلا به این بیماری وجود داره که از مهم‌ترین‌ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عفونت با ویروس هپاتیت B , C
 • سیروز کبدی
 • چاقی و کبد چرب
 • آفلاتوکسین

عسل طبیعی خصوصا عسل زرشک همراه با بره‌موم به عنوان یک داروی معجزه‌گر برطرف‌کننده چربی کبد شناخته شده است و تاثیر زیادی بر درمان کبد چرب گرید 1 و 2 دارد. می‌توانید با مصرف روزانه عسل طبیعی یا ترکیب آن با موادی که قبل‌تر ذکر شد، شانس ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهید.

کبد چرب این روزها به یک قاتل خاموش تبدیل شده و افراد بسیاری در سراسر جهان درگیر این بیماری هستند. کبد چرب با روش‌های ساده‌ی خانگی قابل درمان است. اصلاح سبک زندگی و شروع یک زندگی سالم می‌تواند اولین گام برای پیشگیری و درمان این بیماری باشد. برای توصیه‌های بیشتر در خصوص انتخاب بهترین عسل برای درمان کبد چرب می‌توانید با ما تماس بگیرید.

3.5 11 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
3.5 11 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات