عسل سیاه دانه و خواص درمانی

در این مقاله سعی شده تا حد امکان خواص عسل سیاه دانه و ترکیب سیاهدانه با عسل طبیعی را معرفی کنیم

عناوین

خواص عسل سیاه دانه

گیاه سیاه‌ دانه، یا شونیز : Nigella Sativa 

سیاه دانه گیاهی است  یک‌ ساله و گل‌دار که بومی جنوب غربی آسیاست. این گیاه از راسته‌ی گل‌های ساعتی (Ranunculales) و تیره‌ی آلالگان (Ranunculaceae) است.

گلهای زیبای این گیاه به رنگ سفید متمایل به خاکستری تا آبی با پرچم های متعدد و کاسبرگ‌هایی به رنگ گلبرگ است.  میو‌ه‌ی آن به صورت کپسول ( غلاف دانه دار)  است که درون آن تعداد زیادی دانه‌ی سیاه و معطر قرار دارد.

گلهای سیاه دانه، منظم و دارای پرچم‌های مارپیچی نظم یافته‌ هستند. این گل بین پنج تا هشت گلبرگ دارد و دانه‌های سیاه‌رنگ آن در وسط گل قرار گرفته و بوی مخصوصی دارد. سیاه‌دانه از قدیم تاکنون به شکل‌های گوناگونی ازجمله «عصاره، روغن، دانه و…»،  به عنوان داروی گیاهی برای کمک به درمان برخی بیماری‌ها در طب سنتی کاربرد داشته است.

سیاه‌دانه مزه‌ای تلخ و ادویه مانندی دارد که ته‌مزه‌ای شبیه توت فرنگی دارد. سیاه‌دانه در تزیین شیرینی‌جات و تهیه شربت نیز استفاده می‌شود. از این دانه برای تزیین و پخت نان نیز استفاده می‌شود.

این گیاه به راحتی می‌روید و نیاز به آب و نگهداری کمی دارد. گلهای منفرد آن بسیار زیباست و چندین گونه‌ی آن به عنوان گیاه زینتی نیز کاشته می‌شود.

محل رویش و برداشت عسل سیاهدانه:

سیاه دانه در نقاط مرکزی ایران کشت می شود. این گیاه بیشتر در اراک به صورت خودرو می‌روید و در اصفهان در مناطق شهرضا، سمیرم و مبارکه کشت می‌شود. به تازگی این گیاه در گرگان و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز کاشته ‌شده است.

طبع عسل سیاه دانه

طبیعت آن از دیدگاه طب سنتی ایران گرم و خشک است . این دانه گرم کننده بدن و خشک کننده رطوبت بدن است. به همین ترتیب طبع عسل سیاه دانه نیز گرم است و برای افراد سرد مزاج مناسب است.

عسل سیاه دانه :

عسل سیاه دانه یا عسل شونیز حاصل کار زنبورهای عسل در مناطق پوشیده از گلهای زیبای سیاه دانه است که در نقاط مختلفی از ایران می‌روید. این گیاه در مدت زمان کوتاهی گل می‌دهد و تمام می‌شود. به همین جهت برداشت عسل سیاه دانه نیز در فصل بسیار کوتاهی انجام می‌شود و در نتیجه مقدار تولید آن کم و قیمت آن نسبتا بالا است.

عسل سیاه دانه یکی از عسل‌های محبوب در ایران است که بیشتر جنبه درمانی دارد و برای بهبود بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در واقع یکی از مهم ترین عسل‌های درمانی است.

عسل سیاه دانه را بیشتر به صورت شربت عسل، یا ترکیب آن با دیگر گیاهان دارویی استفاده می‌کنند.

اگه چه بر روی عسل سیاهدانه تحقیقات مجزایی صورت نگرفته ولی خواص آن بسیار شبیه اثرات درمانی دانه سیاه دانه و شاید قوی تر از آن باشد. در ادامه مقاله مطالبی در رابطه با دانه‌های آن خواهید دید. اما در همین بخش خواص و منافعی را که برای عسل سیاه دانه عنوان شده را می‌خوانیم:

 

ویدیو خواص عسل سیاه دانه

خواص عسل سیاه دانه

درمان عسل برای بهبود علائم بیماری آسم موثر است. مصرف منظم و مداوم عسل سیاه دانه می‌تواند باعث کاهش حمله تنفسی شود. همچنین گفته می‌شود با استفاده از این عسل تنگی نفس و آسم  را به مرور زمان درمان کرد.

– عسل سیاه دانه برای بهبود سردرد و میگرن:  

مصرف عسل سیاهدانه برای بهبود سردردهای میگرنی نتایج مثبتی نشان می‌دهد.

اگر مرتب دچار سردرد می‌شوید، عسل سیاه دانه را در رژیم غذایی خود جای دهید. این کار به مرور زمان‌های بین درد را افزایش و مدت سردرد را کوتاه و کوتاهتر می‌کند. درمان سردرد به صورت آنی نیست اما با استفاده از این معجزه طبیعت از شر سردردها رهایی پیدا می‌کنید.

– تقویت مغز و اعصاب

به طور کلی عسل طبیعی تقویت کننده مغز و اعصاب است. در واقع گرمایی که عسل به مغز می‌دهد، باعث تقویت اعصاب می شود.

عسل سیاه دانه به دلیل گرمی زیاد و این که رطوبت مغز را کاهش می‌دهد، به عنوان یک تقویت قوای مغز به کار می‌رود. علاوه بر این، بررسی ها نشان داده است که مصرف عسل سیاه دانه می‌تواند باعث تقویت حافظه شود. همچنین می‌توانیم از این عسل برای پیشگیری و درمان آلزایمر استفاده کنیم.

– درمان مشکلات سیستم گوارشی

عسل سیاه دانه یکی از انواع عسل است که برای درمان مشکلات گوارشی پیشنهاد می‌شود. عسل‌های دیگری هم برای درمان مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما عسل سیاهدانه به صورت ویژه‌ای برای این منظور کاربرد دارد.

 – مفید برای دفع سنگ کلیه و مثانه

بسیاری از مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی و همچنین کلیه و مجاری ادراری نیز با کمک عسل سیاه دانه قابل درمان است.

این عسل برای دفع سنگ مثانه و سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفته می‌شود که برای این منظور بهتر است عسل سیاه دانه را با دانه های سیاهدانه ترکیب کنند و به صورت منظم و مداوم میل کنند. این ترکیب برای بهبود سنگ‌ کلیه معجزه می‌کند.

– عسل سیاه دانه برای بانوان

عسل سیاه دانه خواص مختلفی برای بانوان دارد. این محصول را در کنار عسل رازیانه می‌توان در شمار عسل‌های تخصصی برای درمان مشکلات زنانه به شمار آورد.

یکی از مهمترین ویژگی های عسل سیاه دانه، ویژگی آن برای تنظیم قاعدگی است. این عسل هم قاعده آور است و هم می‌تواند برای بانوانی با مشکل نامرتب بودن زمان و طول عادت ماهیانه مواجه هستند، مفید باشد. همچنین گفته می‌شود مصرف این عسل به درمان کیست‌های تخمدان هم کمک فراوانی می‌کند.

همچنین این محصول موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود .

– خاصیت آنتی باکتریال قوی عسل سیاه دانه

یکی دیگر از خواص عسل سیاهدانه، خاصیت ضدباکتری قدرتمند آن است. عسل سیاهدانه به شدت ضدباکتری و ضد میکروب است و می‌تواند به عنوان یک گندزدای طبیعی عمل کند. خاصیت ضدباکتریال این عسل باعث ‌شده تا برای درمان بیماری‌های میکروبی مفید باشد.

– عسل سیاه دانه برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود.

افرادی که مرتبا دچار بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی می‌شوند می‌شوند می‌‌توانند از این عسل برای تقویت سیستم دفاعی بدن خود استفاده کنند.

– عسل سیاه دانه و بهبود پروستات

این عسل برای مردانی که مبتلا به پروستات هستند این محصول کمک فراوانی می‌کند. این عسل ادرار آور است و کمک می‌کند تا عفونت‌های ادراری را خارج کند.

– مقاوم کردن بدن نسبت به درد

عسل سیاهدانه به مادران باردار کمک میکند تا توان مضاعفی نسبت به تحمل درد داشته باشند مقاومت بیشتری برای بارداری و هنگام زایمان داشته باشند.

– باعث کاهش عوارض داروهای شیمی‌درمانی در کلیه ها می‌شود

برای کاهش عوارض استفاده از انواع داروهای شیمیایی می‌توانید از شربت عسل سیاهدانه در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

–  همچنین

 • افزایش دهنده طبیعی میل جنسی
 • باعث از بین رفتن افسردگی می شود
 • برای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید است
 • افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از این مشکل

معجون سیاه دانه + عسل ( انوع عسل طبیعی ) معروف به دوسین  

از آنجایی که عسل سیاه دانه همیشه در دسترس نبوده است، اطبای قدیمی معجونی را تهیه کردند که از ترکیب انواع عسل‌های طبیعی و سیاه دانه خرد شده بوده است.

این معجون که به دوسین معروف است خواصی شبیه عسل سیاه دانه دارد. این ترکیب داروی ساده و در عین حال موثری است و برای درمان انواع بیماری از آن استفاده شده است. این معجون خواص درمانی بی‌شماری دارد که در این جا به بخشی از آنها اشاره می‌کنیم.

 

خواص و منافع دوسین ( معجون سیاه دانه + عسل )

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان سرماخوردگی‌های پی در پی
 • درمان تب‌های بلغمی و سوداوی
 • ادرارآور و مناسب برای پروستات مردان.
 • رفع عفونت‌های ادراری.
 • درمان سردردهای مرتبط با سردمزاجی
 • بهبود کارایی سیستم گوارشی و دفع انگل‌های روده
 • رفع نفخ معده و دل‌دردهای ناشی از نفخ
 • پیشگیری و درمان زخم معده
 • بهبود بیماری‌های پوستی، پیسی و لک پوستی
 • دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه
 • افزایش شیر مادر شیرده
 • افزایش گرمی بدن و رفع افسردگی
 • افزایش توان و مقاومت مادر هنگام زایمان در روزهای پایانی بارداری ( با مشورت پزشک )
 • پیشگیری از بیماری‌های مزمن و سرطان.
 • کاهش عوارض داروهای شیمی‌درمانی بر کلیه‌ها.
 • درمان حساسیت و آسم با تولید آنتی‌ هیستامین در بدن
دوسین ترکیب عسل با سیاه دانه

خواص دارویی سیاه دانه

سیاه دانه در درمان سرطان‌های پوستی موثر است. قاعده آور، ضد انگل، مسهل و افزاینده شیر مادران است و برای رفع نفخ معده و بیماری های دستگاه تنفس استفاده می شود.

عصاره روغنی سیاه دانه در کاهش LDL کلسترول و جلوگیری از حملات قلبی به کار میرود.

این دانه برای بهبود بیماریهای پوستی خصوصاً درمان عفونت‌های قارچی پوست موثر است.

بررسی‌های علمی روی بیماری دیابت مشخص شده تجویز خوراکی سیاه دانه باعث کاهش مقدار تری‌گلیسرید و کلسترول خون و تسکین درد این افراد می‌شود.

چنین گزارش شده که سیاهدانه قادر است سلولهای بتا را که در بیماری‌های لوزالمعده دیابتی در حال مردن هستند، تحریک کند. همچنین می‌تواند بدن افرادی که در معرض سلاح‌های شیمیایی  بوده‌اند را بهبود بخشد.

تحقیقات جدید در رابطه با سیاهدانه

اثر دوسین بر کرونا یا کووید 19

به گزارش خبرنگار مهر، در اولین آزمایش بین‌المللی در مورد اثر گیاهان در درمان کووید ۱۹، جمعی از محققان پاکستانی، کانادایی، شیلیایی و iمریکایی دریافتند، ترکیب گیاه سیاه دانه و عسل قادر به درمان نوع متوسط تا شدید بیماران کووید ۱۹ است.

محققان متوجه خواص ضدویروسی این گیاه شدند. همچنین نتایج نشان داد سیاه دانه موجب کاهش تکثیر کروناویروس در کشت‌های آزمایشگاهی سلولی می‌شود

مطالعات مولکولی نشان داده است که برخی از فیتوشیمیایی ها نظیر nigelledine، a-hederin و thymoquinone دارای شباهت بالایی با چندین آنزیم و پروتئین کروناویروس هستند. در حقیقت کمپلکس انرژی آنها به مراتب بهتر از کلروکین، هیدروکسی کلروکین و فاویپیراویر است.

به گفته محققان، انواع فیتوشیمیایی های موجود در سیاه دانه دارای خواص التهاب زا، ضدمیکروبی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است.

مطالعات مولکولی نشان داده که عسل دارای شش ترکیب فلاوونوئیدی است که مانع از تکثیر کروناویروس می‌شود. عسل همچنین در مقابله با باکتری‌های مقاوم به دارو مؤثر است.

 

 
ویدیو تحقیقات ” مبین سید ” در مورد اثر عسل سیاه دانه بر کویید 19

تقویت سیستم ایمنی با عسل سیاهدانه

عسل به خاطر وجود ترکیبات پلی فنولیک اش، که موجب تحریک واکنش‌های ایمنی می‌شود، موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. از سوی دیگر در تسکین عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی مفید است.

تیم تحقیق دریافت ترکیب سیاه دانه و عسل دارای خواص دارویی هستند که می‌توانند در تسکین شدت بیماری کووید ۱۹، کنترل تکثیر ویروسی و درمان کووید ۱۹ مؤثر باشند.

همچنین عسل هم دارای تأثیرات ضدویروسی، ضدمیکروبی، ضدالتهابی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است.

همچنین نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف سیاه دانه همراه با عسل منجر به بهبود سریع‌تر و پاکسازی ویروسی در بیماران کووید ۱۹ می‌شود.

در این مطالعه، ۳۱۳ بیمار کرونایی تحت مطالعه قرار گرفتند. از بین این تعداد، به ۱۶۰ بیمار ترکیب سیاه دانه و عسل و به ۱۵۳ بیمار دارونما داده شد.

محققان مشاهده کردند علائم بیماران دریافت کننده ترکیب سیاه دانه و عسل در مدت ۳ تا ۷ روز تسکین یافت.

روغن سیاه دانه

روغن سیاهدانه نیز یکی دیگر از مشتقات دیگر این گیاه ارزشمند است که اثرات درمانی فوق العاده‌ای دارد . این روغن در طب سنتی کاربردهای فراوانی دارد که به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

اثر روغن سیاه دانه بر فشار خون

مطالعات منتشر شده در نشریه Fundamental & Clinical Pharmacology نشان می دهد که ۱۰۰ میلی گرم عصاره سیاه دانه روزی دوبار و به مدت دو ماه، سبب کاهش فشار خون می شود.

سیاه دانه برای لاغری و کاهش کلسترول

در تحقیقات انجام شده برای بررسی اثر سیاه دانه روی کاهش کلسترول و لاغری که بر  روی ۹۰ خانم دچار اضافه وزن انجام شده نتایج قابل توجهی به دست آمد.

محققان دریافتند که اضافه کردن روغن سیاه دانه به رژیم غذایی کم کالری، نسبت به رژیم غذایی کم کالری تنها، باعث لاغری بیشتر می‌شود.

در مورد خواص روغن سیاه دانه برای لاغری مطالبی در مجله علمی” Diabetes and Metabolic Disorders”  منتشر شده  که در آن خواص ضد چاقی گیاهان را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده‌اند که سیاه دانه در صدر گیاهان دارویی موثر در کاهش وزن قرار دارد.

تحقیقات دیگری نیز بر روی ۲۵۰ مرد انجام شد، نتیجه اینکه روغن مصرف سیاه دانه به تنهایی یا با زردچوبه ، باعث کاهش وزن می‌شود و خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش می‌دهد.

نکته عملی:

خوردن یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می شود.

مالیدن این ترکیب به پوست برای درمان جوش های بلغمی مفید است. توجه داشته باشید که جوش‌های بلغمی بدون التهاب، زیرپوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برای جوش های قرمز و پرالتهاب پیشنهاد نمی‌شود.

 سفارش خرید عسل سیاه دانه

 

4.3 3 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
4.3 3 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات