درمان تبخال با عسل طبیعی

عسل طبیعی بعنوان یک ترمیم کننده زخم می‌تواند تبخال را درمان کند

عناوین

درمان تبخال با عسل طبیعی

درمان تبخال با عسل

پزشکان معمولاً داروهای موضعی را برای درمان تبخال تجویز می‌کنند. اما تحقیقات جدید نشان داده‌اند که راه‌های طبیعی می‌توانند تاثیرگذاری بیشتر داشته باشند و عوارض کمتری ایجاد کنند. یکی از این روش‌های طبیعی، « درمان تبخال با عسل طبیعی » است. عسل از دیرباز به عنوان یکی از بهترین التیام‌ دهنده‌های طبیعی زخم‌ها و ضد عفونت‌ها شناخته می‌شد.

حتی امروزه مردم از میزان تاثیرگذاری داروها ناامید شده‌اند و از طریق محصولات طبیعی مانند عسل به جنگ انواع بیماری‌های پوستی مانند آکنه و جوش رفته‌اند. بنابراین، نمی‌توان تاثیرات عسل در بهبود انواع زخم به ویژه تبخال را نادیده گرفت. در این مقاله ابتدا در مورد تبخال و عسل صحبت می‌کنیم و سپس ارتباط بین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

از تبخال چه می‌دانید؟

تب‌خال را می‌توان به دو عفونت اولیه اعم از هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر تقسیم کرد. ویروس هرپس سیمپلکس به تبخال اطراف لب و دهان و آلت تناسلی مربوط می‌شود. این ویروس خود به تنهایی شامل دو گروه از جمله « HSV-1 » و « HSV-2 » است. هرپس زوستر همچنین به عنوان زونا شناخته می‌شود که عفونت ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است.

بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به هرپس، استفاده از وسایل شخصی مناسب (مانند لباس و سرویس بهداشتی شخصی) و جلوگیری از تماس با پوست بیمار مبتلا است.

فرد ممکن است به طور مکرر به این مشکل  مبتلا شود. این نوع تبخال در اطراف دهان و معمولاً در کنار لب‌ها با احساس سوزن سوزن شدن شروع می‌شود. سپس زخم‌هایی ایجاد می‌شوند که پر از مایع هستند. این عارضه معمولاً پس از حدود هفت تا 10 روز خود به خود برطرف می‌شود. 

 عفونت هرپس یک بار به بدن فرد حمله می‌کند و در اکثر موارد به صورت دائمی باقی می‌ماند. به دلیل اینکه ویروس در لبها و مناطق تناسلی می‌تواند به آسانی منتقل شود، باید از اقدامات احتیاطی مناسبی جهت جلوگیری از انتقال به دیگران پیروی شود.

متاسفانه تبخال دهانی و تناسلی بسیار مسری هستند! علاوه بر این، تبخال می‌تواند دردناک باشد و حتی به فرد احساس ناخوشایندی نسبت به ظاهرش بدهد. بنابراین جای تعجب نیست افراد مبتلا به تبخال، مشتاقانه به دنبال یافتن راه حل‌های کاربردی و موثر برای بهبودی سریع هستند. درمان سنتی برای تبخال معمولاً شامل یک کرم ضد ویروسی یا پماد آسیکلوویر است. اما امروزه مواد طبیعی مانند عسل به بخش مهمی از درمان پزشکی از جمله درمان تبخال با عسل تبدیل شده‌اند.

ویژگی ضد ویروسی عسل برای تبخال

عسل در گذشته یک درمان مرسوم برای عفونت بود که در اوایل قرن بیستم جای خود را به محصولات پزشکی داد. این ماده طبیعی اخیراً راه خود را دوباره به جریان اصلی پزشکی باز کرده است. اما باید بدانیم همه عسل‌ها یک تاثیر واحد را ندارد. بدین معنا که برخی از انواع عسل را هرگز نباید روی زخم باز استفاده کرد.

عسل فرآوری شده و تصفیه شده که معمولاً در فروشگاه‌های مواد غذایی به فروش می‌رسد، برای استفاده جهت بهبود زخم مناسب نیست. درواقع، عسل خوراکی احتمالا عفونت را بدتر می‌کند. اما فعالیت ضد باکتریایی برخی از عسل‌ها 100 برابر قوی‌تر از سایر عسل‌هاست. برای مثال، عسل مانوکا نیوزلند نوع خاصی از عسل است که به دلیل خواص درمانی قوی که دارد، اخیراً مورد تایید مراجع پزشکی قرار گرفته است.

عسل مانوکا فواید درمانی زیاد دارد که در سایر عسل‌ها یافت نمی‌شود. آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند که عسل مانوکا ساخته شده با گرده‌های جمع آوری ‌شده از گل‌های بوته مانوکا (یک گیاه دارویی) می‌تواند به طور موثر بیش از 250 گونه بالینی از باکتری‌ها را از بین ببرد.

شاید شما به عسل مانوکا دسترسی نداشته باشید، ولی نگران نباشید! این امکان را دارید که از عسل خام ، ارگانیک یا خالص استفاده کنید. با اینکه هر یک این اصطلاحات اغلب گمراه کننده هستند ولی پیدا کردن عسل خام از منبع معتبر می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد. شما به راحتی می‌توانید عسل خام و ارگانیک را از فروشگاه عسل هپی هانی تهیه کنید.

استفاده از عسل به شرط طبیعی بودن باعث درمان تبخال می‌شود . این روش یک راه سریع و ارزان قیمت برای رفع این مشکل است.

عسل خام علاوه بر خالص بودن، بیشتر از 55 درجه سانتی‌گراد حرارت داده نشده است. مزیت گرم نکردن عسل این است که آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی حفظ می‌شوند. عسل ارگانیک نیز از گرده گیاهان ارگانیک و بدون آفت کش‌ها تولید می‌شود که حتی از عسل خام نیز بهتر است.

 

 

رفع تبخال با عسل

تحقیقات در مورد درمان تبخال با عسل چه می‌گویند

ابتدا باید بگوییم: «نه دارو و نه عسل به طور واقعی تبخال تناسلی را درمان نمی‌کنند! آنها فقط علائم این عارضه را برطرف می‌کنند.» محققان از عسل و دارو برای بهبود سریع علائم بیماری بهره بردند. آنها 16 فرد بالغ با سابقه حملات مکرر تبخال دهانی و تناسلی را گزینش کردند.

همه افراد از عسل و یک داروی ضد ویروسی معمول به نام پماد آسیکلوویر برای درمان استفاده کردند. جالب اینجاست که عسل به طور قابل توجهی نتایج درمانی بهتری را نسبت به پماد ارائه کرد. میانگین زمان بهبودی عسل برای تبخال دهانی 43 درصد و برای تبخال تناسلی در حدود 59 درصد بهتر از آسیکلوویر بود.

درد و پوسته پوسته شدن لب نیز با عسل در مقایسه با دارو به میزان قابل توجهی کاهش یافت. در نتایج آزمایش، دو مورد تب‌خال لب و یک مورد تبخال تناسلی نیز به طور کامل با درمان عسل بهبود یافتند، در حالی که تبخال هیچ فردی با استفاده از آسیکلوویر بهبود نیافته بود.

در مورد عوارض جانبی نیز تحقیقات به این صورت بود که سه نفر از افراد با آسیکلوویر دچار خارش موضعی شدند، در حالی که هیچ فردی با استفاده مکرر از عسل عارضه جانبی نداشت. محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده موضعی از عسل در مدیریت علائم و نشانه‌های ضایعات عود کننده تبخال دهانی و تناسلی بسیار ایمن و موثر است.

اثرات درمانی عسل برای تبخال

عسل چندین مزیت بالقوه را برای مراقبت از زخم‌های ناشی از تب‌خال ارائه می‌دهد. این مزایا همگی در اثرات این ماده طبیعی در بهبود علائم تبخال نهفته هستند. تاثیری که عسل در درمان تبخال دارد را می‌توان در موارد زیر جستجو کرد:

  • عسل، مایع داخل زخم را خارج می‌کند. خروج مایع باعث بهبودی سریع زخم می‌شود.
  • محتوای قند بالای عسل باعث سرکوب رشد میکروارگانیسم‌ها می‌شود.
  • زنبورهای کارگر یک آنزیم به نام «گلوکز اکسیداز» را در شهد ترشح می‌کنند. این آنزیم پس از تماس عسل با زخم، سطوح پایین هیدروژن پراکسید را آزاد می‌کند. هیدروژن پراکسید به پاکسازی و ضد عفونی کردن زخم کمک می‌کند.

 

عسل برای تبخال

نحوه استفاده از عسل برای درمان تبخال

قبل از استفاده مطمئن شوید که عسل خام در دسترس دارید زیرا این عسل بسیار بهتر از عسل فرآوری شده فروشگاهی است. برای استفاده از عسل جهت درمان تبخال، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری از عسل را مستقیماً روی زخم باز بمالید. از عسل حداقل چهار بار در روز استفاده کنید. اگر دفعات استعمال را افزایش دادید، بهبودی بهتر و سریع‌تر خواهد بود. هدف نهایی این است که زخم همیشه آغشته به عسل باشد تا این ماده تاثیر شگفت انگیز خود را بر درمان بگذارد.

کلام آخر

اگر جزء افرادی هستید که دائماً تبخال می‌زنید، باید یک فکر اساسی برای درمان این عارضه کنید. استفاده از پمادها و داروها با عوارض جانبی همراه هستند و ممکن است حتی زمان بهبود را به اندازه کافی کم نکنند. کرم حاوی آسیکلوویر نهایت می‌تواند دو روز زمان بهبودی را تسریع ببخشد. اما تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که استفاده از عسل می‌تواند بدون عوارض باشد و حتی طول درمان را کاهش دهد.

همچنین با افزایش تهدید به عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک و مصرف بیش از حد داروها، بازگشت دوباره به درمان‌های طبیعی مانند عسل می‌توانند گزینه‌ای مطلوب در نظر گرفته شود. با خرید عسل طبیعی هم می‌توانید مصرف خانگی داشته باشید و هم در صورت لزوم از این ماده جادویی برای درمان برخی از مشکلات پوستی و بیماری‌های استفاده کنید.

 

5 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
5 2 آراء
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات