آیا میدانید : ژل رویال چیست؟

آیا میدانید : ملکه‌ی زنبورها می‌تواند ۲۰۰۰ تخم در روز بگذارد ؟

آیا میدانید : ملکه‌ی زنبورها می‌تواند نزدیک به ۶ یا ۷ سال عمر کند، درصورتی‌که زنبورهای کارگرش عمری در حدود ۳۰ تا ۳۵ روز دارند ؟

پاسخ ، تفاوت در خوراک ملکه و زنبورهای کارگر است .!!

ملکه از غذای مخصوصی تغذیه می‌کند که سایر زنبوران به‌جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ” ژل رویال ” نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبورعسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

ژل رویال چیست ؟

ژل رویال یک ماد غلیظ سفید مایل به زرد روشن است که از غدد خاصی از زنبورهای کارگر ترشح می‌شود و دارای خاصیت اسیدی بوده و دارای طعم گس و ترش است .
وقتی ملکه زنبورها تخم‌ریزی می‌کند ، تمام تخم‌ها یکسان‌اند و تا ۳ روزبه همه تخم‌ها (که به لارو تبدیل‌شده‌اند) ژله‌ی رویال داده می‌شود . بعد از ۳ روز اگر جمعیت کندو زیاد باشد زنبورها تصمیم به تولید ملکه جدید ( برای تقسیم جمعیت کندو ) می‌گیرند . در این حالت به‌صورت طبیعی تعدادی خانه محتوی لارو را انتخاب کرده روی آن را با موم برجسته می‌کنند (شاه‌خونه یا خانه شاه) و به این تخم‌ها که اکنون به لارو تبدیل‌شده‌اند، تا بلوغ کامل ژله‌ی رویال می‌دهند و تخم‌های دیگر باقی عمر خود را عسل می‌خورند.

حال درمی‌یابیم چرا دو زنبور که یکی از انگبین (عسل) و دیگری از شاه انگبین (ژله رویال) تغذیه می‌شوند تفاوت طول عمر دارند.
اکنون این سؤال پیش می‌آید که ، خواص ژل رویال چیست ؟ و ژل رویال چه تأثیری بر بدن ما دارد ؟

شاه انگبین

خواص ژل رویال

ژل رویال دارای ویتامین‌های A ,B,C,D,E هست و در بهبود بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض ازجمله : در کاهش چربی خون ، تنظیم هورمون‌ها ، تنظیم فشار خون ، کمک به باروری و بهبود نازایی و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی ، تقویت و افزایش اسپرم ، تقویت تخمدان (تخمک‌گذاری) ، کمک به رشد استخوان ، محرک رشد ، بهبود کم‌خونی ، دارای خاصیت میکروب کشی ، اشتهاآور ، رفع سختی رگ ها ، بهبودی روماتیسم مفصلی ، بهبود افسردگی ، بهبود سرطان ، افزایش‌دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها ، زیبایی پوست جلوگیری از پیری زودرس و آلزایمر ؛ بسیار مؤثر است .
ژله رویال چگونه مصرف کنیم ؟

مصرف ژله رویال به‌صورت خالص، که بهترین روش مصرف آن به این شکل از طریق زیر زبان قرار دادن مقدار کمی حدوداً ۰.۶ گرم است.
یعنی مقدار معینی ژله رویال را در زیر زبان می‌گذارند و یا به‌صورت قطره‌قطره امولسیونی از آن روی زبان می‌ریزند که امکان جذب سریع از طریق خون فراهم می‌شود. در این شکل مصرف باید به وزن شخص توجه کرد. ده میلی‌گرم ژل رویال برای واحد وزن (کیلوگرم) در روز توصیه می‌شود. ( مثلاً ۰.۶ گرم برای یک فرد ۶۰ کیلوگرمی

پیشنهاد می‌شود که دو دوره ، یکی در پاییز و دیگری در بهار هر یک به مدت ۲۰ روز از این محصول استفاده کنید.

بسته‌بندی‌های ژل رویال در هپی هانی به شکل بسته‌های ۱۰ گرمی است ؛ که برای افراد عادی (با وزن حدود ۶۰ کیلوگرم) باید یک بسته ۱۰ گرمی در ۲۰ روز مصرف گردد.
بهترین روش استفاده  اینکه : هرروز مقدار کمی (به‌اندازه ۰.۵ گرم – اندازه یک نخود) را در زیرآبان قرار داده شود تا از طریق خون جذب شود. بدین ترتیب حداکثر تأثیر را خواهد داست.

همچنین میتوانید ۱۰ گرم ژله رویال را با حدود ۵۰۰گرم عسل طبیعی مخلوط کرده و هر روز صبح چند قاشق مربا خوری از آنرا مصرف نمایید.
با وارد شدن ژله رویال به دستگاه گوارش و جذب از طریق روده‌ها تأثیر آن کمتر خواهد شد.

نحوه نگهداری:

باید آن را دور از اکسیژن و نور و در یک ظرف دربسته و در یخچال ( فریزر ) نگهداری کرد.