در صورت تمایل به نسخه صوتی مقاله گوش دهید

 

مصرف عسل برای بیماران دیابتی

یکی از سوالات بسیار مطرح در زمینه درمان با عسل اینه که آیا عسل برای افراد دیابتی خوبه یا نه ؟

و سئوال دیگه اینکه : با توجه به اینکه قرآن عسل رو شفای بیماری ها نامیده ، این سوال پیش میاد که آیا عسل برای درمان بیماری دیابت خوبه یا نه ؟ و اگه خوبه مصرف عسل برای بیماران دیابتی چگونه خواهد بود ؟

تحقیق و بررسی اساتید در قرآن و همینطور کارهای آزمایشی که بر روی بیماران مختلف دیابتی انجام شده نتایج و جواب خوبی  برای این سوال پیدا کرده است.

همانطور که گیاهان مختلف خواص مختلف دارویی دارند و برای  بیماری های متفاوت به کار میروند؛ عسل هایی  که زنبورهای عسل از گیاهان مختلف تهیه می کنند خواص متفاوتی دارند  و شفابخشی بیماری های متفاوت به کار می روند.

 

همانطور که قندهای موجود در میوه های مختلف متفاوت هستند، عسل ها نیز بسته به منطقه قرارگیری کندوها در پوشش گیاهی متفاوت دارای قندهای متفاوتی هستند.

تجربه نشان داده است عسل هایی که در مناطق زراعی مانند مزارع  یونجه و آفتابگردان قرار دارد وهمین طور بعضی از میوه ها مثل خربزه ، هندوانه، خرما ،  انگور و گلابی برای دیابت مضر است.

اما عسل مناطق کوهستانی به دلیل  مقدار بالای فروکتوز در شهد گیاهان آن منطقه نه تنها برای دیابت ضرر ندارد بلکه برای کنترل و پایین آوردن قند خون مفید است .

همچنین همانطور که می دانید مصرف طولانی مدت گرده گل  نیز باعث کاهش قند خون و عوارض ناشی از آن میشود.  بنابراین برای افراد دیابتی، عسلی مناسب است که میزان فروکتوز آن نسبت به عسل های  دیگر بیشتر باشد و یا زنبور تولید کننده آن از انواع گلهای وحشی با خواص ضد دیابت تغذیه کرده باشد.

بهترین دارو برای درمان جوش صورت ( قسمت دوم )
بیشتر بدانید

 

بهترین روش مصرف عسل برای بیماران دیابتی

  • قند خون  بالاتر از ۲۵۰  :

یک قاشق غذاخوری سر پر از عسل کوهستان ( عسل کردستان – یا عسل وحشی کوهی ) هنگامی که قند خون بیمار در پایین ترین حد در شبانه روز است با معده خالی میل کنید.
عسل بایستی به تنهایی و بدون مایعات مصرف شود.
همچنین می توانید روزانه یک قاشق غذا خوری گرده گل همراه با یک لیوان آب  بخورید.

  •   قند خون پایین تر از ۲۵۰ :

هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری سر پر عسل کوهستان ( عسل کردستان – یاعسل وحشی کوهی ) با معده خالی و بدون مایعات مصرف کنید.
همچنین روزانه یک قاشق غذاخوری گرده گل همراه با آب و با معده خالی بنوشید.

ممکن است در این حالت با مصرف عسل در دقایق اولیه مقدار قند خون بالا برود،  اما آرام‌آرام با جذب آن در دهان معده و مری خواص دارویی گیاهان وحشی به تدریج بر بدن اثر می گذارند و سبب بازگرداندن قندخون به اندازه قبلی یا پایین آمدن آن می‌شود.
ودر دراز مدت باعث کاهش و تنظیم میزان قند خون می گردد.

همچنین اثرات مفید این معجون ، از افزایش قند در حالت های عصبی جلوگیری می کند و موجب تقویت اعصاب بیمار دیابتی خواهد شد.
این روش همراه با پرهیزهای  خاص به بیشتر بیماران در کم کردن قند خون کمک میکند.

همچنین برای کسانی که از افت قند خون رنج میبرند هیچ چیز نمی تواند جایگزین  نوشیدن عسل شود زیرا این قند ساده شفابخش سریعا وارد خون شده و کمبود قند خون را سریعاً برطرف می نماید .

انتخاب عسل خوب و مرغوب
بیشتر بدانید

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله / متن

نوشته های مرتبط

5 1 رای
رأی دهی به مقاله / متن
عضویت
اطلاع رسانی
guest
نام و نام خانوادگی

0 نظر
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات